Waleczne piksele od wydawnictwa Portal – recenzja

i-waleczne-pikseleNajlepszą obroną jest atak. Wiedzą to wszyscy wojownicy. Zwłaszcza ci, którzy mieli okazje walczyć w pikselowym świecie lat 90-tych. Jeśli tęsknicie do tamtych czasów to z pomocą przychodzi mała i niepozorna gra Waleczne Piksele. Wydawnictwo Portal Games zabiera nas do prostego świata małych postaci gdzie prostota jest jedynie ułudą.

Waleczne piksele pojawiły się na polskim rynku w 2014 roku za sprawą (jak to już zostało wcześniej zaznaczone) wydawnictwa Portal. Jest go karciana gra dla dwóch osób, w której przyjdzie nam się wcielić się dowódców armii próbujących pobić przeciwnika.

Wykonanie

przywodcaDo dyspozycji mamy dwie identyczne talie po 25 kart każda. Różnią się one jedynie rewersem. Na każdej z nich znajdziemy mały pikselowy rysunek postaci plus opisy zdolności (różne w zależności od miejsca zajmowanego w oddziale). Wszystko wygląda naprawdę spójnie i czysto. Problemem bywa jedynie trudność w odczytaniu tych opisów gdy karta leży odwrócona do nas drugą stroną. Ale w żadnym wypadku nie psuje to gry.

Na pochwałę zasługuje pomysł na pudełko. Przypomina ono starego gameboya. Jest małe i poręczne. Mogłoby się wydawać, że za małe, jednak biorąc pod uwagę, że w środku znajdziemy jedynie kilkadziesiąt kart to po co więcej.

waleczne pikseleAle, ale. Otóż po otwarciu pudełka okazuje się, że właśnie w środku jest coś jeszcze. Po wewnętrznej stronie znajdziemy pole do gry w… Pong. Wśród wyprasek znajdzie się także niewielki żeton do tej gry. Raczej ciężko było by grać w pudełku jednak akcent bardzo przyjemny.

hdr

Zasady

Przyswojenie zasad zajmuje dosłownie kilka minut. Na początku wybieramy z pięciu dostępnych kart naszego dowódcę, a następnie na zmianę z przeciwnikiem wykonujemy po dwie akcje (ich spis znajdziemy na kartach pomocy). Wokół dowódcy mamy w sumie 8 miejsc na rozstawienie naszej malej armii. Jej zadaniem jest pokonanie wrogiego dowódcy. Dokonywać tego będziemy czasami atakując wręcz, czasem dystansowo, czasem po prostu tzw. rykoszetem, a czasem za pomocą dość potężnych rozkazów. Opcji trochę jest. A co fajniejsze – każda jednostka ma inną zdolność w zależności od miejsca jakie zajmuje w oddziale.

Gra toczy się falami. W każdej fali gracze mają po dwie akcje i mogą je zastosować jedynie do kart znajdujących się w odpowiedniej linii (front, skrzydła lub tył).

Rozgrywka

hdr

Według informacji na pudełku rozgrywka trwa około 45 minut.

Nie chcieliśmy w to wierzyć biorąc pod uwagę, że jest to jedynie karcianka na dwie osoby, do tego z prostymi zasadami. W związku tym nasza pierwsza rozgrywka trwała prawie godzinę. Kolejne wcale nie okazały się być dużo krótsze. Gdyby poznać bardzo dobrze wszystkie karty i ich działania to czas gry zszedłby pewnie do około 30 minut.

A co do samej rozgrywki, to jest ona dynamiczna i chwilami bardzo negatywna. Czasami wystarczy chwila nieuwagi by stracić cenne jednostki i punkty życia. Do tego gra się nie nudzi nawet po kilkunastu partiach. Do wyboru mamy naprawdę wiele postaci, więc każda rozgrywka może przebiegać kompletnie inaczej.

Klimat

W Walecznych Pikselach mamy prawdziwą walkę armii przeciwko armii. Musimy kombinować i planować na przyszłość. Sytuacja zmienia się co chwilę, także trzeba trzymać rękę na pulsie.

Podsumowanie

Gra jest warta polecenia jeśli szukacie czegoś na dwie osoby. Zajmuje mało miejsca, a mimo to daje dużo zabawy, zwłaszcza negatywnej. Gdy się dobrze pozna wszystkie karty gra nabiera prawdziwej dynamiki i złośliwości.

Zawartość pudełka:

 • dwie talie oddziałów po 25 kart każda
 • karty bieżącej fali dla dwóch graczy
 • 42 żetony obrażeń
 • 10 żetonów siły
 • instrukcja
Liczba graczy: 2 osoby
Wiek: od 12 lat
Czas gry: około 30 – 60 minut

Cena: od około 35 zł (Waleczne Piksele na Ceneo)

Ilość rozegranych partii: 15+
 
Plusy:
 • Spory wybór postaci
 • Duża różnorodność zdolności
 • Regrywalność
 • Przyjemna grafika
 • Proste zasady
 • Dynamiczna rozgrywka

Minusy:

 • Najlepiej się gra ze stałym partnerem (poznanie dobrze kart zajmuje sporo czasu)

 

OCENA: 8,5/10

Zapisz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s